پیشخوان
کد خبر : 7774
چهارشنبه - 12 مهر 1402 - 21:14

۱۷ زندانی جرایم غیرعمد و مالی از زندان مراغه آزاد شدند

به گزارش تبریزگویا، حجت الاسلام علی عبدالهی رئیس مرکز حفاظت و اطلاعات قوه قضائیه عصر امروز از زندان مراغه بازدید کرد و ضمن افتتاح دفتر جدید واحد فرهنگی و تربیتی و روابط عمومی زندان و پایگاه مقاومت کارمندی شهید زینالی، از طرح های اشتغال آفرینی زندان و نمایشگاه صنایع دستی تولید شده در داخل زندان دیدن کرد.

امروز همزمان با بازدید رئیس مرکز حفاظت و اطلاعات قوه قضاییه با موافقت مسوولان قضایی جنوب استان ۲۳۹ زندانی نیز مشمول مرخصی تشویقی شدند.

در این بازدید همچنین گروه سرود سربازان وظیفه زندان مراغه، قطعه ای را در مدح نبی مکرم اسلام(ص) و نیز گروه سرود زندانیان جوان نیز قطعه ای در مدح حضرت حجت ابن الحسن(عج) اجرا کردند.

مردم در دفع توطئه‌ها و ناهنجاری‌های دشمنان داخلی و خارجی سنگ تمام گذاشتند

به گزارش تبریزگویا، حجت الاسلام والمسلمین «غلامحسین محسنی اژه ای» روز چهارشنبه در جمع اقشار مختلف مردم آذربایجان شرقی افزود: مردم صبوری در کشور داریم و باید همه نهایت تلاش را برای رفع مشکلات تورمی و معیشتی جامعه انجام دهیم.

وی با تاکید بر اینکه مسوولان باید تلاش کنند تا بستری برای رشد در همه زمینه ها و زندگی عزتمندانه مردم فراهم کنند، اظهار کرد: دشمن از مشکلات اقتصادی جامعه سوء استفاده می کند.

رییس قوه قضائیه با بیان اینکه تلاش ها برای رفع مشکلات جامعه باید چند برابر و با روحیه جهادی انجام شود، گفت: نیاز به اشتغال و سرمایه گذاری در کشور وجود دارد و رسالت ما ایجاد امنیت سرمایه گذاری و فعالیت های اقتصادی است.

حجت الاسلام والمسلمین اژه ای، ادامه داد: آذربایجان شرقی دارای نیروی انسانی ماهر و صنعتی بوده و باید از فعالان بخش صنعت حمایت کرد زیرا رشد تولید با کمک بخش خصوصی امکان پذیر است.

وی یادآور شد: باید تلاش کرد در کنار توسعه اقتصادی، مفاسد اقتصادی به وجود نیاید و مدیران استانی هماهنگی و همدلی بیشتری برای رفع مشکلات جامعه داشته باشند و از توان خود برای حل مشکلات استفاده کنند در غیر این صورت مسایل را از تهران پیگیری کنند.

رییس قوه قضائیه، گفت: در برخی استان ها با این رویه اجرایی، مشکلات حل شده است و دستورات خاص برای افزایش اختیارات رییس دادگستری داده شده است.

حجت الاسلام والمسلمین اژه ای، با بیان اینکه مردم از بی بند و باری، ولنگاری و امور خلاف شرع و قانون ناراحت هستند، افزود: اگر به قوانین موجود عمل کنیم ۷۰ درصد مشکلات حل می شود و نیازی به قانون جدید وجود ندارد.

وی با اشاره به اینکه دستگاه قضایی را الزام به ارایه لایحه حجاب و عفاف کردند، اظهار کرد: برای تسریع در این زمینه از مجلس نظرخواهی شد و پیش نویس لایحه را ارایه کردیم و پس از اخذ نظر دولت و مجلس و دستگاه های مختلف و جمع بندی آن ها، لایحه ارایه شد.

حجت الاسلام والمسلمین اژه ای، ادامه داد: این لایحه در ۹ ماده ارایه شد که دولت تعداد ماده های آن را به ۱۵ مورد افزایش داد.

وی یادآور شد: باید تلاش کرد پرونده های قضایی و حقوقی در هر مرحله با ریش سفیدی، وساطت و توافق حل شود.

اکتشاف سایت جدید فسیلی حیرت‌انگیز در آهق

به گزارش تبریزگویا، شهنام اشتری با اعلام این خبر، اظهار کرد: منطقه فسیلی مراغه جزو پنج منطقه مهم فسیل مهره‌دار جهان می‌باشد که منطقه آهق به عنوان بخش زیرین سازند مراغه برای اولین بار مورد کاوش، شناسایی و حفاری قرار گرفته است.

وی ادامه داد: فسیل‌های حیرت‌انگیزی مربوط به خانواده‌های اسب‌ها، فیل‌ها، گاوسانان ( آنتیلوپ‌ها، غزال‌ها، گوزن‌ها، زرافه‌ها و …)، سوئیدها، کرگدن‌ها و انواع گوشتخواران در حفاری جدید به دست آمده است.

وی افزود: سایت فسیلی مهره‌دار آهق از نظر گسترش افقی، یکی از طولانی‌ترین لایه‌های شناسایی شده تا کنون است و بدون‌ شک دارای سن بیش از ۱۰ میلیون سال پیش است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان حفاری سایت آهق را به عنوان اولین ظهور فسیل‌های مهره‌دار سازند مراغه معرفی کرد که می‌تواند سن دقیق‌تری برای افق فسیل‌دار مراغه تعیین کند.

وی اظهار کرد: حفاری انجام شده با اعتبار بالغ بر سه و نیم میلیارد ریال از تیرماه در حال انجام می‌باشد که تا پایان مهره‌ماه ادامه دارد و خوشبختانه از سال ۱۴۰۰ به طور مرتب اعتباراتی برای حفاری و کاوش در سازند مراغه اختصاص می‌یابد که در بخش تجهیز مرکز تحقیقات دیرینه‌شناسی کشور به مرکزیت مراغه و حفاری هزینه می‌شود.

وی با بیان اینکه منطقه آهق دارای توانمندی بالا از نظر فسیل‌های مهره‌دار، بی‌مهرگان و گیاهی بوده که منحصر بفرد و حیرت انگیز است، تاکید کرد: این ظرفیت ارزشمند که نمونه آن در دیگر کشورهای منطقه نظیر ندارد و در سطح دنیا نیز موارد مشابه آن اندک است به طوری که نیازمند مطالعه و معرفی بیشتر و ایجاد ژئوسایت‌های مختلف در قالب یک ژئوپارک جهانی که دارای اهمیت بسیاری است.

رئیس قوه قضاییه:

دشمن به دنبال حقیر نشان دادن ملت ایران است

به گزارش تبریزگویا، حجت الاسلام والمسلمین «غلامحسین محسنی اژه ای» روز چهارشنبه در جمع دانشگاهیان آذربایجان شرقی در دانشگاه تبریز با تاکید بر اینکه نباید در زمین دشمن بازی کرد، افزود: نباید داشته های خود را کم بگیریم.

وی با اشاره به وجود مشکلات و ناکاستی هایی در کشور، اظهار کرد: انتقاد در جامعه ضروری است اما نباید از جنبه های مثبت کشور در عرصه های گوناگون غافل شد زیرا اگر ملت ما ضعیف بود، دشمنان برای مقابله با ما سرمایه گذاری سنگینی نمی کردند.

رییس قوه قضائیه با تاکید بر اینکه در برهه خاص کنونی باید قدردان نظام اسلامی بود و زمینه اقتدار و شکوفایی کشور را فراهم کرد، گفت: استقلال، اقتدار، پیشرفت و آرامش مردم و نظام اسلامی بسیار مهم است و از مسایل مهم تحقق آن ها، علم، تعلیم و تربیت است که اگر در این زمینه ها پیشرفت نکنیم در سایر زمینه ها پسرفت خواهیم کرد.

حجت الاسلام والمسلمین اژه ای، ادامه داد: پیشرفت های علمی برای کشور حکمت، تدبیر و بازدارندگی به ارمغان آورده و آینده کشور به دست جوانان و دانشجویان است و آن ها مدیران آینده مملکت هستند و باید تلاش کنند با تحقیق و بررسی مشکلات و نارسایی ها، زمانی که سکان هدایت کشور را در دست گرفتند اشکالات کنونی را رفع کنند.

وی در پاسخ به پرسش ها و مطالبات دانشجویان، یادآور شد: ارتباط با مردم و دانشگاهیان از اولویت های دستگاه قضایی است و بدون تعارف این دیدارها برای بنده بسیار مفید بوده و تا حد امکان تلاش می کنم چنین دیدارهایی برگزار شود.

رییس قوه قضائیه، گفت: از اول مهر تا کنون در سه مرکز علمی شامل دانشگاه های سنندج، بیرجند و تبریز با اساتید و دانشجویان دیدار داشته و حتی جلسات موردی و خصوصی با آنان برگزار کرده ام و از همه این جلسات بهره مند شده ام.

حجت الاسلام والمسلمین اژه ای، افزود: در ۲ سال و سه ماه از حضور خود در دستگاه قضائی، هیچ قشری وجود ندارد که با نمایندگان آن ها از نزدیک دیدار و گفت و گو نکرده باشم.

وی با بیان اینکه دفتر ارتباطات مردمی دستگاه قضائی با ۲۵ نفر تمام نامه های مردم را بررسی می کند، اظهار کرد: در زمان کنونی سند تحول قضایی از سوی معاونت راهبردی این دستگاه در حال به روز رسانی است و در این زمینه دانشگاهیان می توانند پیشنهادات و انتقادات خود را مطرح کنند.

رییس قوه قضائیه گفت: چگونگی تعامل با دانشگاهیان در جهت بهره مندی از ظرفیت های یکدیگر در قالب پایان نامه ها، اصلاح و تربیت مجرمان و تعریف دقیق از آزادی مشروع از اولویت های این دستگاه است.

حجت الاسلام والمسلمین اژه ای، ادامه داد: با وجود اینکه در قانون اساسی و عادی کشور به موضوع آزادی های مشروع اشاره شده، هنوز همه مصادیق آن روشن نبوده و چگونگی حمایت از آن نیز معلوم نشده است.

وی یادآور شد: توجه به آزادی های مشروع از مطالبات رهبر معظم انقلاب از دستگاه قضایی بوده و در این زمینه اقدامات لازم انجام می شود.

دانشجویان دانشگاه های آذربایجان شرقی مطالبات خود را با رئیس دستگاه قضا مطرح کردند.

تعدادی از دانشجویان دانشگاه های آذربایجان شرقی حاضر در نشست رئیس قوه قضاییه در دانشگاه تبریز، مطالبات و مشکلات موجود دانشگاه ها و جامعه را با وی مطرح کردند.

بارش‌ها در آذربایجان‌شرقی شدت می‌گیرد

به گزارش تبریزگویا، محمد امیدفر روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگاران افزود: بر اساس نقشه های پیش یابی هواشناسی این وضعیت تمامی نواحی استان را فرا می گیرد و موجب افزایش ابر، بارش باران گاهی به صورت رگبار همراه با غرش آذرخش می شود.

وی با بیان اینکه بارش برف در ارتفاعات دور از انتظار نیست، اظهار کرد: با تقویت سامانه بارشی و تشدید بارش های رگباری، احتمال آبگرفتگی معابر و طغیان رودخانه های فصلی و مسیل ها وجود دارد.

رییس گروه پیش بینی اداره کل هواشناسی آذربایجان‌شرقی با اشاره به کاهش پنج تا هشت درجه ای دما در این بازه زمانی، گفت: در این مدت با توجه به وزش نسبتا شدید باد، احتمال سقوط و یا پرتاب اجسام سبک، سقوط تابلوهای تبلیغاتی و خسارت به سازه های سبک و شکستن سرشاخه های درختان وجود دارد بنابراین محکم کردن سازه های سبک و احتیاط در عبور از کنار ساختمان های نیمه کاره و درختان کهنسال و فرسوده ضروری است.

امیدفر، خواستار عدم اتراق در حاشیه مسیل ها و رودخانه ها و پرهیز از صعود به مناطق مرتفع و کوهستانی و انجام فعالیت های کوهنوردی و انجام اقدامات پیشگیرانه در مورد مهار آبگرفتگی معابر شد.

نجات کودک سرابی از مسمومیت پفک آغشته به سم مرگ موش

به گزارش تبریزگویا، وحید شادی نیا در گفت و گو با خبرنگاران ضمن اعلام این خبر اظهار کرد: خانواده سرابی برای به تله انداختن موش‌ها، اقدام به آغشته کردن پفک با سم مرگ موش کرده بودند که بچه یک ساله خانواده براثر بازیگوشی و شیطنت اقدام به خوردن پفک‌های مرگ موشی کرده و دچار مسمومیت شده بود که با هوشیاری خانواده به اورژانس ۱۱۵ اطلاع داده شد.

وی افزود: کارشناسان اورژانس سراب سریع به محل رهسپار شدند و کودک را بعد از اقدامات درمانی اولیه جهت بهبود روند درمان به بیمارستان سراب انتقال دادند.

شادی نیا به اعلام اینکه این کودک برای تکمیل مراحل درمان به یکی از بیمارستان‌های تبریز منتقل شده است، از والدین خواست کنترل بیشتری بر روی اعمال کودکان به دلیل کنجکاوی آنها داشته باشند.

قوه قضاییه از ماموریت‌های نیروی انتظامی حمایت می‌کند

به گزارش تبریزگویا، حجت‌الاسلام والمسلمین « غلامحسین محسنی‌اژه‌ای » در مراسم صبحگاه مشترک نیروهای مسلح استان آذربایجان شرقی با بیان اینکه فرماندهی انتظامی مجموعه‌ای است که پیوسته مشغول جهاد فی سبیل‌الله است و مستمر شهیدان والامقامی را تقدیم نظام اسلامی می‌کند؛ گفت: در سال جاری که فقط هفت ماه از آن سپری شده، بیش از ۵۰ شهید از فرماندهی انتظامی به‌منظور تامین و تحکیم امنیت مردم و کشور تقدیم شده است

وی اظهار کرد: فرماندهی انتظامی با عنایت به حجم و تنوع ماموریت‌هایی که بر عهده دارد، نیازمند آموزش‌های پیوسته و مستمر است که بحمدالله این مهم تحقق یافته است؛ همچنین فرماندهی انتظامی متناسب با ماموریت‌های متنوعی که دارد نیازمند تجهیز امکانات و نیروست.

رئیس دستگاه قضا بیان کرد: فرماندهی انتظامی جمهوری‌اسلامی ایران امروز سرافراز و سربلند است و توانسته نگاه مثبت آحاد مردم را به خود جلب کند و در انجام ماموریت‌های متنوع خود اعم از برقراری نظم و امنیت و مرزبانی، توفیقات شایان توجهی را به دست آورد.

وی خاطرنشان کرد: فرماندهی انتظامی جمهوری اسلامی یکی از ستون‌ها و استوانه‌های امنیت در کشور است و به واسطه ماموریت‌ها و مسئولیت‌های متنوعی که از نقاط مرزی تا مناطق شهری و روستایی بر عهده دارد، به موقعیت و مختصاتی ممتاز در میان نیروهای مسلح دست یافته است.

حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای گفت: فرماندهی انتظامی توانسته است با ایفای مطلوب مسئولیت‌های خود به معنای واقعی کلمه، پناهِ جمع و فرد فرد مردم باشد.

رئیس قوه قضاییه با تبیین و تشریح مجاهدت‌ها و جانفشانی‌های نیروهای فرماندهی انتظامی جمهوری اسلامی در دفع شر تروریست‌ها و اشرار گفت: باید خدمات و مجاهدت‌های سلحشورانه نیروهای فرماندهی انتظامی، هرچه بیشتر و جامع‌تر برای مردم و مسئولین، بازگو و تبیین شود.

حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای در ابتدای این برنامه با حضور در جایگاه ویژه مراسم صبحگاه مشترک نیروهای مسلح استان آذربایجان شرقی، با تعدادی از جانبازان و یادگاران دوران دفاع مقدس به گفتگوی صمیمانه پرداخت و این سلحشوران و غیورمردان را مورد تفقد قرار داد.

رئیس دستگاه قضا دیدار با مردم و رفع مشکلات را از اهداف سفرش به تبریز عنوان کرد

به گزارش تبریزگویا، حجت الاسلام والمسلمین غلامرضا محسنی اژه‌ای روز چهارشنبه در بدو ورود به فرودگاه تبریز در گفت و گویی کوتاه اعلام کرد: هدف از این سفرهای استانی، حضور میدانی و مواجهه با مسائل و مشکلات و نقاط قوت و ضعف استان است و مهمتر از آن، دیدار با مردم و گوش دادن به سخنان آنها و رفع مشکلات است.

وی ادامه داد: در این سفر استانی، مسئولان عالی قوه قضاییه به همه شهرهای استان سفر می‌کنند و با مردم، مسئولان و همکاران خود نشستی دارند. تعدادی از مسئولان عالی نیز در خود شهر تبریز با مردم گفت و گو خواهند کرد.

رئیس قوه قضائیه گفت: بنده نیز نسبت به موضوعاتی که در سفر پیش بینی شده شامل حضور در بین نیروهای فراجا و فرماندهی انتظامی جمهوری اسلامی، نمایندگان اقشار مردم و نشستی با همکاران خود و دانشجویان در نهایت در شورای اداری و شورای قضایی استان حضور می‌یابیم تا بتوانیم در حد مقدور به مشکلات مردم در این سفر استانی بپردازیم و درجهت رفع آن اقدام کنیم.

رییس قوه قضاییه وارد تبریز شد

به گزارش تبریزگویا، رئیس قوه قضائیه صبح چهارشنبه در رأس هیأتی از مقام‌های دستگاه قضا در بیست و پنجمین سفر استانی وارد تبریز شد.

در این سفر معاونان از جمله معاون اول و مدیران کل قوه قضائیه حجت الاسلام اژه ای را همراهی می‌کنند.

در این سفر یک روزه رئیس قوه قضائیه در صبحگاه مشترک فرماندهی انتظامی آذربایجان شرقی شرکت می‌کند، در دانشگاه تبریز با دانشجویان این دانشگاه دیدار دارد، با اقشار مختلف مردم استان، قضات، وکلا و کارکنان دادگستری، صنعتگران و تولیدکنندگان در برنامه‌های مجزا دیدار می‌کند و در شورای اداری و قضائی آذربایجان شرقی شرکت خواهد کرد.

معاونان حجت الاسلام اژه ای نیز در شهرستان‌های آذربایجان شرقی برنامه‌های مختلفی دارند از جمله حجت الاسلام و المسلمین محمد مصدق معاون اول قوه قضائیه از ساعت ۸ تا ۱۲.۳۰ دقیقه امروز چهارشنبه در مجتمع قضائی شهید بهشتی تبریز چهره به چهره با مردم دیدار می‌کند.

مدیرکل جدید مدیریت بحران استانداری آذربایجان شرقی منصوب شد

به گزارش تبریزگویا، استاندار آذربایجان شرقی در حکمی، مرتضی مینویی را به عنوان مدیرکل جدید مدیریت بحران استانداری منصوب کرد.
استاندار آذربایجان شرقی همچنین از تلاش های باقر هنربر، مدیرکل قبلی مدیریت بحران استانداری قدردانی کرد.
مرتضی مینوئی ، متولد ۱۳۵۹ ، دارای کارشناسی ارشد مدیریت اجرائی و دکتری مدیریت بازرگانی است.
مینویی، معاون اداری برنامه ریزی حوزه نمایندگی سپاه عاشورا و معاون سیاسی و اجتماعی فرمانداری ویژه شهرستان مراغه بوده و سابقه تدریس در دانشگاه آزاد اسلامی را در کارنامه خود دارد.