برگزیده 3 » پیشخوان
کد خبر : 1903
سه شنبه - 31 خرداد 1401 - 09:15

گرمای شدید خطرات قلبی را به همراه دارد

به گزارش تبریزگویا به نقل از مدیسن نت، این مسئله به ویژه برای افراد مسن و افراد مبتلا به فشار خون بالا، چاقی یا سابقه بیماری قلبی یا سکته صادق است.

گرما و کم آبی قلب را وادار می‌کند تا با پمپاژ بیشتر خون و انتقال آن از اندام‌های اصلی به زیر پوست، برای خنک کردن خود سخت‌تر فعالیت کند.

تحقیقات نشان می‌دهد که وقتی دمای هوا به حداکثر دمای روزانه ۴۲ درجه سانتیگراد برسد تعداد مرگ و میر ناشی از بیماری‌های قلبی ممکن است دو یا سه برابر شود و هر چه دما در طول تابستان بیشتر در نوسان باشد، ممکن است سکته‌های قلبی شدیدتر شود.

دکتر «دونالد لوید جونز»، رئیس انجمن قلب آمریکا، می‌گوید: «در حالی که مرگ‌ها و بیماری‌های ناشی از گرما قابل پیشگیری هستند، سالانه تعداد زیادی از افراد در اثر گرمای شدید جان خود را از دست می‌دهند. اگر بیماری قلبی دارید یا سکته کرده‌اید، بیش از ۵۰ سال سن دارید یا اضافه وزن دارید، بسیار مهم است که در گرما برای محافظت از سلامت خود اقدامات احتیاطی خاصی انجام دهید.»

به گفته محققان، برخی از داروها مانند مسدودکننده‌های گیرنده آنژیوتانسین [ARBs]، مهارکننده‌های آنزیم مبدل آنژیوتانسین [ACE]، مسدودکننده‌های بتا، مسدودکننده‌های کانال کلسیم و دیورتیک‌ها که بر پاسخ‌های فشار خون تأثیر می‌گذارند یا بدن را از سدیم تخلیه می‌کنند، می‌توانند پاسخ بدن به گرما را اغراق‌آمیز کنند و باعث شوند شما در گرمای شدید احساس بیماری کنید.

اما محققان تاکید می‌کنند مصرف داروهای خود را قطع نکنید. یاد بگیرید که چگونه خونسردی خود را حفظ کنید و در مورد هر گونه نگرانی با پزشک خود صحبت کنید.

حتی اگر داروهای قلبی مصرف نمی‌کنید، باید در گرما اقدامات احتیاطی را انجام دهید.

لوید جونز توصیه می‌کند: «حفظ آب بدن راهکار اصلی است. قبل، حین و بعد از بیرون رفتن در هوای گرم آب بنوشید. منتظر نمانید تا احساس تشنگی کنید. و بهترین راه برای دانستن اینکه آیا مایعات کافی دریافت می‌کنید این است که بر خروجی ادرار خود نظارت کنید و مطمئن شوید که رنگ ادرار کم رنگ است. تیره یا غلیظ نیست.»

انجمن قلب آمریکا نکات ایمنی زیر را در هوای گرم ارائه کرده است:

• در اوایل بعدازظهر (حدود ظهر تا ۳ بعدازظهر) که معمولاً خورشید در شدیدترین حالت خود قرار دارد، بیرون نروید.

• لباس‌های سبک و رنگ روشن در قالب پارچه‌های قابل تنفس مانند پنبه یا پارچه‌ای که عرق را دفع می‌کند بپوشید. از کلاه و عینک آفتابی استفاده کنید. قبل از بیرون رفتن از یک ضد آفتاب مقاوم در برابر آب با حداقل SPF ۱۵ استفاده کنید و هر دو ساعت یکبار آن را تجدید کنید.

• قبل، حین و بعد از بیرون رفتن یا ورزش چند فنجان آب بنوشید. از نوشیدنی‌های کافئین دار یا الکلی خودداری کنید.

• به طور منظم استراحت کنید. چند دقیقه در یک مکان سایه یا خنک توقف کنید.

• به مصرف تمام داروها طبق دستور پزشک ادامه دهید.

کلاهبردار ۳ هزار میلیاردی با ۱۵۰ شاکی در تبریز دستگیر شد

به گزارش تبریزگویا، محبوب علیلو اظهار کرد: متهمی با رقم اولیه ۳ هزار میلیارد ریال کلاهبرداری و حدوداً ۱۵۰ شاکی در تبریز دستگیر و به دست قانون سپرده شده است.

وی افزود: مبلغ اشاره شده رقم اولیه کلاهبرداری بوده و باید اقدامات کارشناسی برای تعیین مبلغ نهایی صورت گیرد.

علیلو در تشریح ابعاد این کلاهبرداری گفت: فرد کلاهبردار راننده اینترنتی یکی از شرکت‌ها بوده که بعد از اعتمادسازی و جلب نظر مالباختگان، شرکت صوری تشکیل می‌دهد و با عنوان اینکه در تولید ارز دیجیتالی فعالیت دارد مالباختگان را اغفال و نسبت به دریافت وجه از آنان اقدام می‌کرد.

وی تاکید کرد: با دستگیری متهم اصلی این کلاهبرداری، در حال حاضر پرونده‌ای در یکی از شعب بازپرسی تشکیل و برای متهم تفهیم اتهام کلاهبرداری صورت گرفته و تحقیقات در مورد این پرونده ادامه دارد.

دادستان عمومی و انقلاب اسلامی مرکز استان آذربایجان شرقی از اعزام متهم با عنوان بازداشت موقت به زندان مرکزی تبریز بعداز تفهیم اتهام خبر داد.

روز دیگر بدون فوتی کرونا در آذربایجان شرقی

به گزارش تبریزگویا، احمد یان در جمع خبرنگاران گفت: تعداد فوتی‌های بیماری کرونا در شبانه روز گذشته در استان صفر بود.

وی ادامه داد: در ۲۴ ساعت گذشته ۱۰ بیمار مشکوک به کرونا در استان شناسایی شده‌اند و تعداد کل بیماران کرونایی بستری شده در بیمارستان‌های استان ۳۲ نفر است که ۱۱ نفر از این تعداد در بخش‌های ویژه بستری هستند.

وی اضافه کرد: هیچکدام از شهرهای استان در وضعیت قرمز و نارنجی نیستند، اما مردم باید دستورالعمل‌های بهداشتی را همچنان رعایت کنند تا این بیماری به طور کلی مهار شود.

معاون بهداشتی رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز گفت: ۹۰ درصد مردم آذربایجان شرقی دز اول، ۸۳ درصد دز دوم و ۵۱ درصد دز سوم را تزریق کرده‌اند.

کندوان در انتظار ثبت جهانی

طبیعت سحرانگیز کندوان که با معماری طبیعت ساخت و خدادادی اش شگفتی همگان را برمی انگیزد در دل کوه های سرو قامتی که انگار مختص این منطقه آفریده شده زیبایی های خاصی را ترسیم کرده طوری که هر ببیننده ای را مسحور و جذب خود می کند. 

این جذبه و طبیعت شگفت کندوان موجب شده که گردشگران تا زمانی که خود از نزدیک از دل این خانه های دستکَند دیدن نکنند کنجکاویشان رهایشان نمی کند و به اسرار و سوالاتش پی نمی برند.

کندوان در انتظار ثبت جهانی

نسیم ملایم و خنکی که به طور دایم از داخل این خانه های کندویی و کران های روستا به صورت گردشگران می خورد و رُخ شان را می نوازد خود به خود آرامشی را به آنها القا می کند که پس از آفتاب دلچسب دامنه کران ها، هنگام کوه پیمایی برای رسیدن به این کران ها، همچون کولر طبیعی جسم و روحشان را می نوازد. 

مسیر کران ها با سنگفرش و پله سنگی آذین بسته شده است و گردشگران باید بیش از ۱۰۰ پله را بپیمایند تا اسرار این خانه های سنگی را کشف کنند.

هر گردشگری با نوازش نسیم روح افزای کران ها ناخواسته می خواهد حداقل دقایقی را داخل آنها سپری کند، عکسی به یادگار بگیرد و به سوالات خود پاسخ پیدا کند.  

بازارچه فروش صنایع دستی، خشکبار، لبنیات و گیاهان دارویی نیز از آن بالا زیر پایت است، مردم پس از بازدید از روستا سرگرم خریدهای خود هستند و بیشتر فروشندگان را هم زنان روستا تشکیل می دهد. 

این زنان در زمستان که فرصت بیشتری دارند مشغول ورنی بافی، گلیم بافی و نمدبافی می شوند و در بهار و تابستان و حتی پاییز بافته های خود را به گردشگران داخلی و خارجی می فروشند و در معاش خانواده نقش جدی ایفا می کنند. 

البته در تابستان هم بیکار نبوده و در کنار کار خانه و بچه داری، زمانی که شفق آسمان را در آستانه روشنایی قرار می دهد به جستجوی گیاهان دارویی یا خوراکی می روند و پیش از بیشتر گردشگران به خانه و کاشانه و محل کسب خود بازمی گردند تا از میهمانان تابستانی خود استقبال کنند. 

بچه های روستا هنوز به بازی های قدیمی و سنتی که در شهرها منسوخ شده یا در آستانه فراموشی است، می پردازند و بچه های شهری در برخورد با چنین بازی هایی با تعجب آنها را تماشا می کنند و در مورد آن بازی ها که روزگاری همگانی بود، از پدر و مادرشان سوال می کنند. 

ورودی و پیاده روی سنگفرش شده، سه پل گذر زیبای قوسی شکل، بر روی رودخانه زلالی که از میان روستای کندوان می گذرد، درختان سرسبز سر به فلک کشیده و محیطی با آب و هوایی مسحور کننده سفری به یاد ماندنی را برای گردشگران شکل می دهد.

در کنار رود روان و زیبایی که از مرکز روستای کندوان می گذرد، میهمانان و گردشگران بساط تفریح و سرگرمی خود را پهن کرده اند، در کنار جاذبه های طبیعی این روستا برخورد آداب و رسوم و بازهای سنتی و محلی بچه های روستا با بچه های شهری هم جذابیت خاص خود را دارد. 

این روستا سه پل ارتباطی و گردشگری زیبا و کوتاه سنگی دارد که پس از گذر از پل اول چشمه آب معدنی مشهور کندوان هم که از دل دامنه کوهی منشاء گرفته، خودنمایی می کند که خوشبختانه سامان دهی شده و در شرایط کاملا بهداشتی به عنوان جاذبه گردشگری سلامت روستا استقبال خوبی از آن می شود به طوری که گردشگران، برای استفاده از آب چشمه باید مدتی را در صف بایستند.

گردشگران پس از نوشیدن این آب گوارا و جلا دادن جگرشان مقداری از آب کندوان را به عنوان تحفه سفر که به گفته کارشناسان بر بیشتر بیماری ها از جمله سنگ های کلیوی موثر است را با خود به دیارشان می برند. 

برخی گردشگران حاضر هم با اذعان به این موضوع که با استفاده از آب کندوان مشکلات مثانه و کلیه شان برطرف شده است دیگران را دعوت به پر کردن ظرف های آب و استفاده از آن به عنوان مایع شفابخش می کنند.    

کندوان با داشتن ۲ ویژگی خانه ها و کران های سنگی در دل کوه و آب معدنی در دنیا جزو روستاهای گردشگری بی نظیر محسوب می شود هر چند ۲ روستای شبیه کندوان در آمریکا و ترکیه وجود دارد که برخی آنها را برادران ۲ قلوی روستای کندوان معرفی کنند اما ویژگی ها و جذابیت کندوان تداوم زندگی در کران هاست. 

روستای شگفت انگیز صخره ای کندوان به علت مزیت های گردشگری، طبیعی خاص و تاریخی در نوع خود بی همتاست و همان طور که بیان شد تنها ۲ نمونه شبیه به این روستای زیبا در داکوتای آمریکا و کاپادوکیای ترکیه وجود دارد.

روستای صخره ای کندوان از جمله مناطق گردشگری خوش آب و هوا و شگفت انگیز جهان است که مناظر نادر، بدیع و زیبای آن چشم هر بیننده ای را نوازش می دهد و آدمی را به تحیر وا می دارد اما مهمترین وجه تمایز این اثر نادر طبیعی و تاریخی قابل اقامت بودن آن بوده طوری که اکنون جریان زندگی در خانه های صخره ای این روستا برقرار است.
کندوان روستایی تاریخی با خانه های صخره ای و مردمی بی آلایش و مهمان نواز بوده که سالانه پذیرای بیش از یک میلیون نفر گردشگر داخلی و خارجی است.

کندوان در انتظار ثبت جهانی

روستای تاریخی کندوان در فهرست موقت برای ثبت جهانی  قرار گرفته است

مدیر پایگاه میراث فرهنگی روستای کندوان در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا در خصوص اقدامات انجام شده برای ثبت جهانی روستای کندوان اظهار کرد: این روستای تاریخی در فهرست موقت برای ثبت جهانی قرار گرفته که در این راستا اقداماتی انجام شده است. 

مهدی جدایی گفت: این اقدامات شامل پیگیری تصویب حریم مصوب، پیگیری شکایات ساخت و سازهای غیر مجاز، جلوگیری از ساخت و سازهای غیر مجاز، برگزاری ۲ مرحله مزایده برای واگذاری خانه باتیک در کندوان ، تشکیل و ارسال پرونده روستای کندوان به عنوان یکی از سه روستای پیشنهادی برای روستای جهانی گردشگری بوده است.

معرفی روستای کندوان توسط «توکیو تی وی»

وی افزود: همکاری در تهیه کلیپ معرفی روستای کندوان برای شبکه تلویزیونی توکیوی ژاپن با نام «توکیو تی وی» که در یک ماهه گذشته تهیه شده، از دیگر اقدامات انجام شده برای ثبت جهانی این روستای صخره ای است. 
جدایی همچنین در خصوص اهم اقدامات و عملیات عمرانی و فرهنگی در سال ۱۴۰۱ در پایگاه ملی میراث‌فرهنگی روستای کندوان، اظهار کرد: برگزاری همایش موتورسواری و اتومبیلرانی از تبریز تا روستای تاریخی کندوان، اخذ سند محل پارکینگ و بازارچه صنایع دستی در ورودی روستا به مساحت ۱۲هزار و ۵۰۰ مترمربع، مرمت و استحکام بخشی کران های آسیب دیده و خط کشی و ساماندهی پارکینگ ورودی با اعتبار چهار میلیارد ریال، اجرای پیاده راه مسیر ورودی از جلوی هتل تا محل عوارضی با اعتبار هشت میلیارد ریال، مرمت و ترمیم سنگ فرش روستا با همکاری دهیاری روستا به مساحت تقریبی ۱۰۰ مترمربع در نقاط مختلف روستا از مهمترین اقدامات امسال است. 

آمادگی هتل صخره ای پنج ستاره کندوان برای پذیرش گردشگران تابستانی 
وی یادآور شد: روستای کندوان از اواخر اسفند ماه تا اواخر آذر ماه هر سال آمادگی پذیرایی از گردشگران و مهمانان را دارد که در این راستا اقدامات مختلفی مثل آمادگی هتل صخره ای بین المللی پنج ستاره با ظرفیت حدود ۵۰ نفر و بیش از ۵۰ اقامتگاه بومگردی برای اقامت گردشگران، پاکسازی و نظافت حاشیه و شانه های جاده روستای کندوان از روستای اسفنجان با هماهنگی فرمانداری و اداره راهداری شهرستان، نظافت و سرکشی مداوم به سرویس‌های بهداشتی و نمازخانه ها جهت استفاده گردشگران، برگزاری فروشگاه ها، نمایشگاه های دایمی صنایع دستی، سوغات و تولیدات دامی، کشاورزی، باغداری محلی و منطقه، آمادگی رستوران و غذاخوری های داخل روستا و بین راهی منتهی به روستا، نظافت کوچه ها و جمع آوری زباله های گردشگران توسط دهیاری روستا از دیگر اقدامات انجام شده برای استقبال از گردشگران است. 

۲۰۰ خانواده در کندوان زندگی می کنند

دهیار روستای کندوان نیز به خبرنگار ایرنا گفت: حدود ۲۰۰ خانواده در این روستا زندگی می کنند و آثار متعدد قبل از اسلام و بعد از اسلام در آن وجود دارد.

مهدی صدری اظهار کرد: بازدیدکنندگان زیادی از کشورهای مختلف میهمان این روستا می شوند بر این اساس باید توجه ویژه ای به این روستای شناخته شده جهانی شود و با توجه به این شرایط امکانات کندوان افزایش یابد. 

به گفته یکی از اهالی روستا، باید درآمدی که از کندوان کسب می شود بیشتر صرف آبادانی و تکمیل امکانات برای میزبانی از میهمانان داخلی و خارجی شود. 

کندوان در انتظار ثبت جهانی

امسال ۲۶۲ هزار نفر گردشکر داخلی و خارجی از روستای کندوان دیدن کردند

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آذربایجان شرقی نیز در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: امسال تا کنون حدود ۲۶۲ هزار نفر گردشکر از روستای تاریخی و صخره ای کندوان دیدن کرده اند که از این تعداد حدود ۲ هزار نفر گردشگر خارجی از جمله کشورهای آلمان، فرانسه، ایتالیا، انگلیس، هلند، ترکیه، جمهوری آذربایجان، ارمنستان و عراق بودندحدود ۲ هزار نفر گردشگر خارجی از جمله کشورهای آلمان، فرانسه، ایتالیا، انگلیس، هلند، ترکیه، جمهوری آذربایجان، ارمنستان و عراق هستند.. 

کندوان در انتظار ثبت جهانی
نمایی از روستای کندوان/عکس پیمان پاکزاد 

اصلی ترین مشکل ثبت جهانی روستای کندوان ساخت و سازهای غیر مجاز است

احمد حمزه زاده همچنین در خصوص روند ثبت جهانی روستای گردشگری کندوان نیز گفت: اصلی ترین مشکل ثبت جهانی روستای بین المللی کندوان ساخت و سازهای غیر مجاز است و تا زمانی که ساخت و سازهای غیرمجاز تعیین تکلیف نشوند، برای ثبت جهانی مشکل‌ساز خواهند بود.
وی ادامه داد: این ساخت و سازها نمای بصری کندوان را در بعضی زوایا به هم زده است بر این اساس فعال شدن پرونده ثبت جهانی کندوان نیازمند برچیده شدن این ساخت و سازها است.

حمزه زاده یادآور شد:  ثبت جهانی روستای تاریخی کندوان با همکاری همه‌جانبه بخش دولتی و خصوصی ممکن می‌شود و می‌بایست تمامی تلاش خود را در این راستا انجام دهیم.

به گزارش ایرنا، روستای هفت هزار ساله صخره‌ای کندوان با کران های سنگی بکر و دست کند و زیبایی های زندگی شبه غارنشینی از جاذبه های طبیعی و تاریخی کشورمان در آذربایجان شرقی محسوب می شود.

این روستا در ۶۲ کیلومتری تبریز مرکز آذربایجان شرقی قرار گرفته و به سبب ویژگی معماری صخره ای و بافت مخصوص آن در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است اما بیش از هفت سال است که در نوبت ثبت جهانی شدن یونسکو قرار دارد.
خانه های این روستا که از دل صخره های کله قندی و کندویی شکل دامنه کوه سهند کنده شده است، نماد سختکوشی مردم است که با دست های خود خانه ها را ساخته اند.
به عقیده محققان قدمت وجود این صخره ها که به کران (Karaan)  معروف است به هفت هزار سال پیش و قدمت زندگی در آن نیز به یکهزار و ۵۰۰ سال پیش می رسد.

روستای کندوان پانزدهم اردیبهشت ماه سال ۱۳۷۶ به شماره ۱۸۵۷ در آثار ملی ایران به ثبت رسیده است .

انتصاب سرپرست دانشگاه جامع علمی کاربردی استان آذربایجان شرقی

به گزارش روابط عمومی دانشگاه جامع علمی کاربردی، دکتر حسین بلندی رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی طی حکمی، دکتر اصغر عابدزاده اندریان را به سمت سرپرست دانشگاه جامع علمی کاربردی استان آذربایجان شرقی منصوب کرد.

متن حکم صادره به شرح زیر است:

جناب آقای دکتر اصغر عابدزاده اندریان 

سلام علیکم،

نظر به مراتب تعهد و تجارب اجرایی جنابعالی، به موجب این حکم به عنوان سرپرست واحد استانی آذربایجان شرقی منصوب می‌شوید.

انتظار دارد در راستای سیاست‌های ابلاغی وزیر محترم علوم، تحقیقات و فناوری برای تحقق اهداف کلان دانشگاه و توسعه آموزش‌های عالی علمی‌کاربردی در سطح استانی و منطقه‌ای، نهایت سعی و تلاش خود را به کار گرفته و اهتمام ویژه‌ای در انجام امور ذیل داشته ‌باشید:

– نیازآفرینی و ایجاد رشته‌های جدید متناسب با ضرورت‌های شغلی آینده با تعامل موثر با اصناف، اتحادیه‌ها، شرکت‌های صنعتی و سایر بخش‌های بازارکار

– نیازسنجی برای دوره‌های آموزش عالی علمی‌کاربردی براساس اسناد آمایش و توسعه استان و ظرفیت‌سازی این آموزش ها در قالب دوره‌های مقطع دار و  تکمیلی بین سطوح تحصیلی

– نیازسنجی، شناسایی و معرفی خبرگان و نخبگان علمی برای تدریس دوره‌های آموزش عالی علمی کاربردی

– توسعه مراکز نوآوری و رشد، رونق‌بخشی به برگزاری رویدادهای شتاب و تسهیل در ایجاد شرکت‌های نوآور توسط مدرسان، دانشجویان و دانش‌آموختگان

– هماهنگی و همکاری به منظور توسعه همکاری‌های علمی و بین‌المللی با هدف جذب دانشجویان غیرایرانی

– ارتقای کمی و کیفی فعالیت های فرهنگی و دانشجویی

– هدایت کمیته‌ها و کارگروه‌های واحد استان براساس ضوابط و مقررات ابلاغی

– توسعه گفتمان آموزش‌های عالی علمی‌کاربردی طی هماهنگی با سیاستگذاران استانی برای تامین آموزش‌های مورد نیاز استان

– رصد اشتغال دانش‌آموختگان و کمک به ایجاد کسب و کارهای کوچک و تجاری‌سازی دستاوردهای نوآورانه با ارائه مشاوره‌های کارآفرینی و اشتغال‌زا

– تهیه گزارش‌های آماری توصیفی و تحلیلی از عملکرد  واحد استان و مراکز  و ارائه بازخورد اجرای ضوابط و مقررات دانشگاه

امید است با استعانت از خداوند متعال در انجام وظایف و مسئولیت‌های محوله موفق و موید باشید.

اختصاصی تبریزگویا؛

غیبت نظارت بر بازار اجاره بها در آذربایجان شرقی

طاهر خیری؛ تبریزگویا: با شروع تابستان فصل نقل و انتقال بازار مسکن نیز رونق می گیرد و قشر خانه به دوش ناامید از خانه دارشدن به خانه اجاره ای دیگر کوچ می کنند. این جا به جایی اما برای مستاجران به آسانی تمام نمی شود و آنان از افزایش بی ضابطه نرخ اجاره بها گله و شکایت می کنند غافل از اینکه بازار آشفته اجاره مسکن تابع هیچ قاعده و قانونی نیست و صاحبخانه حرف آخر را می زند.

نرخ اجاره آپارتمان در مناطق مختلف تبریز متفاوت است و از یک روند ثابت تبعیت نمی کند.پیش بینی می شود میزان اجاره بها امسال بیش از ۵۰ درصد افزایش یابد و مستاجران ناتوان از پرداخت مبلغ اجاره به مناطق ارزان و حاشیه شهر نقل مکان کنند. این در حالیست که موجران به بهانه گرانی و رشد قیمت ها، و به دلخواه خود، مبلغ اجاره آپارتمان را افزایش می دهند.

واقعیت این است که قیمت های کنونی اجاره و رهن مسکن در استان و به خصوص کلانشهر تبریز، هیچ تناسبی با وضعیت مالی و درآمد مستاجران ندارد و آنان ناتوان از پرداخت چنین مبالغ گزاف هستند. در این اوضاع وانفسا مستاجرها سعی می کنند یا با چانه زنی قرارداد خود را تمدید کنند و یا اینکه در محلات پایین شهر دنبال سرپناه موقت بگردند.

مشاهدات میدانی از مناطق مختلف تبریز نشان می دهد بی قاعدگی در قیمت گذاری واحدهای استیجاری همچنان ادامه دارد و مستاجران از قیمت رهن و اجاره آپارتمان در شوک به سر می برند. به نظر می رسد نبود نظارت از طرف متولیان امر و خودسرانه عمل کردن صاحبخانه ها، عملا بازار اجاره بها یک طرفه بوده و به نفع موجر تمام می شود.

در همین ارتباط، مسئولان راه و شهرسازی، اتحادیه صنفی و مشاوران املاک استان باید به مسئولیت خود عمل کنند و بر بازار اجاره بها نظارت داشته باشند.

انصاف صاحبخانه ها و نظارت مسئولان بر بازار اجاره بها در استان حلقه مفقوده وضعیت آشفته و رها شده رهن و اجاره مسکن در این روزها است. مستاجران تبریزی می دانند با تورم بیش از ۴۰ درصدی و افزایش هزینه های زندگی رویای خانه دارشدن شان به این زودی ها تعبیر نخواهد شد و به ناچار برای تامین مخارج باید به شغل دوم و سوم بپردازند.

یادداشت اختصاصی؛

سیدی که تنهاست

تبریزگویا؛ در حالی که مردمی بودن آیت الله سید ابراهیم رییسی یکی از مهم ترین شاخصه های وی نسبت به بسیاری از مسئولان کشور است و وی در بسیاری از سفرهای استانی و یا بازدید های خود نشان داده که خواستار تعامل با اقشار مختلف مردم به ویژه فعالان اقتصادی و سرمایه گذاران است، عده ای در این میان خواستار مخدوش کردن چهره مردمی رییس جمهور کشور هستند.

نمونه بارز این اقدامات افرادی که در ظاهر خود را به عنوان دوست و یاور رییس جمهور معرفی کرده اما در باطن مهم ترین نقش را در تخریب چهره مردمی وی دارند، می توان سفر استانی ایت الله رییسی به استان آذربایجان شرقی و شهر تبریز دانست به گونه ای که این افراد در این سفر با مشورت های نابجای خود مانع از دیدار بسیاری از افراد و اقشار تاثیرگذار استان با وی شده و سبب ایجاد هجمه های رسانه ای و برخی بی اعتمادی های اجتماعی نسبت به این چهره بزرگ شدند.

سید ابراهیم رییسی که همواره در سخنان خود بر نقش ویژه اقشار مختلف مردم و به خصوص فعالان اقتصادی تاکید کرده، این بار در سفر استانی خود علیرغم اعلام قبلی، با فعالان اقتصادی و بخش خصوصی استان آذربایجان شرقی دیداری نداشته و نتواست پای سخنان و دغدغه های سربازان عرصه اقتصادی استان بنشیند.

باید توجه داشت انتظار بخش خصوصی استان آذربایجان شرقی که در شرایط اقتصادی کنونی همانند سربازانی استوار در راه خدمت به مردم و کشور جمهوری اسلامی ایران تلاش می کنند برای دیداری چند ساعته با بالاترین مقام اجرایی کشور، انتظاری بی جا نبوده است.

این امر به نظر می رسد بر خلاف اعتقادات راسخ رییس جمهور مبنی بر اتحاد بین دولت و بخش خصوصی اتفاق افتاده و در این بین آنچه مهم است تاثیرگذاری دست های پشت پرده برای عدم ایجاد این اتحاد است که باید مشخص شود چه کسانی از این عدم اتحاد بیشترین منفعت را می برند که حاضر هستند با مخدوش کردن چهره مردمی رییس جمهور راهی برای باقی ماندن خود در مسند قدرت و سیاست باز کنند.

اما چهره ضد سرمایه دار و ضد سرمایه گذاری که این افراد از رییس جمهور کشور ایران در رسانه و اذهان عمومی می سازند، قطعا مورد بخشش نبوده و باید مورد توجه ویژه آیت الله رییسی قرار گیرد که هدف و قصد این افراد از جریاناتی مشابه چیست؟

رئیس سازمان نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی آذربایجان شرقی:

دستگاه های نظارتی به موضوع شیر در آذربایجان شرقی ورود کنند

به گزارش تبریزگویا، هادی فرجی آزاد در گفتگو با خبرنگاران گفت: دامداران صنعتی هر کیلوگرم شیر را به قیمت ۸۵۰۰ تا ۹۰۰۰ تومان در درب دامداری های خود به فروش می رسانند درحالیکه متاسفانه دامدار سنتی شیر را به قیمت ۶۰۰۰ تومان جلوی درب کارخانه پگاه و با متحمل شدن هزینه حمل و نقل به فروش می رساند.

وی افزود: البته این قیمتی هم که دامداران صنعتی شیر را به فروش می رسانند با افزایش هزینه های تولید به نظر می رسد بازهم پایین باشد. دولت سال گذشته نرخ خرید شیر را ۶۴۰۰ تومان اعلام کرده بود که غیرواقعی بود و آن زمان هم این قیمت با هزینه های تولید همخوانی نداشت چه برسد به اکنون که هزینه های تولید نسبت به سال گذشته افزایش داشته است.

وی ادامه داد: قبول داریم قیمت شیر صنعتی۵۰۰ تومان بیشتر از شیر سنتی است ولی دیگر تفاوت قیمت آنها ۲۵۰۰ تومان نیست. شرکت پگاه در حق دامداران سنتی ظلم می کند و این عادلانه نیست.

وی گفت: برای اینکه شرکت پگاه پشتوانه دولتی داشته و بسیاری از بخش ها به صورت مستقیم و غیرمستقیم از این کارخانه حمایت می کنند و اکثر کارخانجات لبنی نیز تعطیل بوده و یا توان رقابت مالی با این شرکت را ندارند، همین موضوع باعث شده شرکت پگاه سوء استفاده کرده و مقابل افزایش قیمت مقاومت کند.

فرجی آزاد افزود: باتوجه به اینکه شرکت پگاه آذربایجان شرقی از دیگر استان ها نیز با پرداخت هزینه های بالای حمل و نقل شیر تامین می کند، برای ما جای سوال است که شیر دیگر استان ها به چه قیمتی به کارخانه پگاه استان می رسد. بررسی های ما نشان می دهد که کارخانه پگاه آذربایجان شرقی برای هر کیلوگرم شیر از دیگر استان ها حدود ۸ تا ۹ هزار تومان هزینه می کند.

رئیس سازمان نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی آذربایجان شرقی گفت: دامداران سنتی استان معترض هستند که چرا باید شیر استان خودمان با این قیمت پایین توسط کارخانه پگاه خریداری شود. درحالیکه دیگر کارخانجات استان شیر را از دامداران ۹ هزار تومان خریداری می کنند. با تداوم خرید شیر با این قیمت های پایین توسط کارخانه پگاه استان در شرایطی که میزان تولید شیر کاهش یافته، از دولت و قوه قضاییه موضوع را پیگیری می کنیم.

فرجی آزاد ابراز داشت: انتظار می رود دستگاه های نظارتی استان به موضوع کارخانه شیر پگاه استان ورود کنند و جلوی تخلفات آشکار این کارخانه گرفته شود.

وی ادامه داد: این درحالی است که دامداری های صنعتی نهاده را به قیمت خیلی پایین و به مقدار نیازشان دریافت می کنند ولی دامداری های سنتی کنسانتره بی کیفیت دریافت می کنند.

رئیس سازمان نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی آذربایجان شرقی از ایجاد رانت با تخصیص یارانه به نهاده های دامی خبر داد و گفت: قیمت نهاده های دامی باید آزاد شود. تخصیص یارانه به نهاده ها باعث ایجاد رانت شده است و حق دامداری های سنتی در این صورت تضییع می شود.

رئیس کمیسیون سرمایه‌گذاری و گردشگری شورای اسلامی شهر تبریز تاکید کرد؛

ضرورت هوشمند شدن شهر تبریز

به گزارش تبریزگویا به نقل از روابط عمومی امداد صنعت نانو، تعدادی از نخبگان امداد صنعت نانو با رئیس کمیسیون سرمایه‌گذاری و گردشگری شورای اسلامی شهر تبریز، سید کاظم زعفرانچیلر، دیدار و گفت‌وگو کردند.

 در این نشست زعفرانچیلر با اشاره به هوشمند شدن شهر تبریز، بیان کرد: می‌توان با یک سری تغییر و تحولات، کارهای بسیار ارزشمندی در زمینه IT برای رونق بخشیدن به شهر تبریز انجام داد که از جملهٔ این کارها، هوشمند شدن شهر می‌باشد.

وی افزود: در راستای همین اقدامات می‌توان بستر بسیار مناسبی نیز برای کودکان و نوجوانان شروع کرد که یک فرهنگ‌سازی خوبی برای فرزندان و جوانان آیندهٔ کشور می‌تواند باشد.

رئیس کمیسیون سرمایه‌گذاری و گردشگری شورای شهر تبریز تأکید کرد که در این زمینه باید از توانمندی‌های نخبگان شهر استفاده و همکاری کرد.

در ادامه، یداله جعفری، بنیان‌گذار امداد صنعت نانو در خصوص آخرین دستاوردهای فناوری و‌ نوآوری‌های جدید امداد صنعت گزارشاتی ارائه نمود.

عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی عنوان کرد؛

عایدی ۱۵۰ میلیارد دلاری ایران از احیای مسیر ترانزیت ریلی

به گزارش تبریزگویا، روح‌الله متفکرآزاد در جمع خبرنگاران با اشاره به اهمیت جاده ابریشم در اقتصاد جهان افزود: بررسی تحولات اقتصادی در جهان و تغییر قطب های اقتصادی بیانگر این موضوع است که کالا در شرق تولید و در غرب مصرف می شود و همچنین تجهیزات نیز در غرب تولید و به شرق منتقل می شود که نشان از رفت و آمد کالا و تجهیزات از غرب به شرق و بالعکس دارد.

وی با بیان اینکه این موضوع ضرورت احیای جاده ابریشم برای انتقال کالا و تجهیزات را دوچندان می کند، ادامه داد: با این اوصاف موقعیت کشورمان در منطقه و در جاده ابریشم استثنائی است و می توان با فعال کردن سرمایه گذاری در بخش ریلی گام مهمی در زمینه حمل و نقل در جاده ابریشم برداشت.

این نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر در مجلس ابراز داشت: با استفاده از سیستم حمل و نقل ریلی این امکان وجود دارد که در ۱۷ روز انتقال کالا از شرق به غرب انجام شود. اگر این امکان وجود نداشته باشد باید در ۷۰ روز کل دنیا دور زده شود تا کالایی از شرق به غرب منتقل شود. احیای جاده ابریشم و ایجاد شبکه ریلی در این مسیر می تواند نقطه ثقل کشورمان برای توسعه و رشد اقتصادی در آینده نزدیک باشد.

متفکر آزاد همچنین افزود: همه این موارد نشان از اهمیت سرمایه گذاری در حوزه حمل و نقل ریلی کشور دارد که سرمایه گذاری برای کریدور شرق به غرب و شمال به جنوب ضرورتی انکار ناپذیر است.

وی با بیان اینکه طبق اعلام کارشناسان امر احیای مسیر ترانزیت ریلی ۱۵۰ میلیارد دلار عایدی در سال برای کشورمان می تواند داشته باشد، ابراز داشت: با این کریدور اقتصاد کشوری مثل آلمان ۲۰ درصد متاثر خواهد شد، پس دنیا عطش ایجاد این کریدور را دارد.

عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی سپس گفت: سرمایه گذاری بر روی این موضوع مورد پیشنهاد ما است، سال گذشته نیز در یک طرح تعاملی بین نمایندگان مجلس و معاون اول ریاست جمهوری به تفاهم ایجاد ۳۰۰۰ کیلومتر مسیر ریلی در کریدورهای دارای اولویت رسیدیم که به وزارت خانه های مربوطه ابلاغ شده و توسط بخش معدن و صنعت و بخش خصوصی عملیات اجرایی آن باید آغاز شود.

وی در پایان گفت: راه آهن کشورمان مسافرپایه طراحی شده که باید به بر اساس حمل بار طراحی شود تا سرعت عمل حمل و نقل کالا بالا رود.