رفتن به بالا

هر آنچه در تبریز و آذربایجان می‌گذرد…

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳
  • الإثنين ۱۰ ذو الحجة ۱۴۴۵
  • 2024 Monday 17 June

امروز مردم تبریز و آذربایجان شرقی وداعی جانسوز با شهید آیت الله آل هاشم امام جمعه تبریز که پدر معنوی آذربایجان بود، انجام دادند.

به گزارش تبریزگویا، مراسم تشییع نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی امام جمعه تبریز یکی از شهدای سانحه سقوط بالگرد صبح امروز پنجشنبه با حضور پرشور مردم قدرشناس و آگاه مردم تبریز از میدان شهدای این شهر آغاز شد و خیل عظیم حاضرین برای آخرین بار با امام جمعه خود وداع کردند تا یاد و محبوبیتش برای همیشه در دل‌ها ماندگار باشد.

با اینکه قرار بود مراسم ساعت ۹ صبح در این میدان آغاز شد اما مردم عاشق برای بجا آوردن آخرین وظیفه شأن در قبال مردی که مردمی بود با بالا زدن آفتاب و از سپیده دم در میدان شهدای تبریز حاضر شدند و دسته دسته از خیابان‌های منتهی به سوی این میدان رهسپار شدند تا نشان دهند که برای خادمان ملت و هرکسی که برای مردم دل بسوزاند و خدمت کند، ارزش قائلند و خوبی را فراموش نمی‌کنند.

شهید آیت الله آل هاشم که منتخب مردم آذربایجان شرقی در مجلس خبرگان بود منتخب خداوند نیز شد و در سی اردیبهشت ماه سال جاری و در ۶۲ سالگی به آرزوی دیرینه اش که شهادت در راه خدا و مردم بود رسید و نامش به عنوان سومین امام جمعه شهید تبریز در یادها جاودانه شد.

امام جمعه‌ای که با رویکردی جدید به تبریز آمد

وی دهم خردادماه ۱۳۹۶ و با حکم رهبر معظم انقلاب به عنوان نماینده ایشان در آذربایجان شرقی و امام جمعه تبریز منصوب شد و از همان ابتدا با منش و رفتاری که داشت با رویکردی جدید وارد میدان شد و نگاه‌ها به امام جمعه و تفکرات به این مسند را تغییر داد و با حضور در بین مردم و پیگیری مشکلات و مطالبات مردم، در دل مردمی که نسبت به همه چیز و همه کس آگاه هستند جای گرفت.

شهید آل هاشم در نخستین اقدام پس از آنکه در تبریز حضور یافت برای اینکه فاصله‌ها با مردم را از بین ببرد از نماز جمعه شروع کرد نرده‌های بین مردم و مسئولان را حذف کرد شاید در ابتدا همگان این حرکت را نمادین تلقی کردند اما بعدها با اقدامات و رفتاری‌های این سید بزرگوار، متوجه شدند که ایشان واقعاً برای از بین برداشتن فاصله ایجاد شده بین مردم و مسئولان همت دارند و هیچ شک و عبایی در این زمینه ندارند.

ایشان در ادامه اقدامات مردمی شدن و به مردم بودن خود، در بیشتر مراسم‌ها بدون تشریفات خاص حضور می‌یافتند، با وسایل حمل و نقل عمومی به برخی ادارات سر می‌زدند و پیگیر مشکلات، کمبودها و بسیاری از موارد دیگر بودند که شاید به گوش مسئولان نمی‌رسید و مردم با دیدن این صحنه‌ها، متوجه شدند که فردی از جنس آنها جلوتر از آنها به دنبال احقاق حقوق مردم بوده و حتی مطالبات استانی را از مسئولان کشوری پیگیر است.

هفت سال حضور در تبریز

در مدت هفت سالی که امام جمعه تبریز بود، در همه حوزه‌ها سرکشی کرد و از نزدیک با مشکلات و موانع این حوزه‌ها آگاه شد و مطالبات مردمی را نیز مطرح کرد و همین رفتارها بود واژه امام همه روزها را برای ایشان خلق کردند.

امام جمعه‌ای که فقط جمعه‌ها در خطبه‌ها سخنرانی نمی‌کرد بلکه این تنها یکی از کارها و وظایف بود در شهرستان‌ها، در روستاها و در هر جایی که نیاز به حضور و پیگیری بود حضور می‌یافت و به صحبت‌ها گوش می‌داد و در همان جا پیگیر می‌شد و فرهنگ آل هاشم را در جامعه بنا نهاد و امروز به گفته رئیس عقیدتی سیاسی ارتش، هر امام جمعه‌ای چنین رفتار و اقداماتی داشته باشد از آن به عنوان رفتار آل هاشمی یاد می‌کنند.

پیگیری موضوع احیا دریاچه ارومیه در دیدار با مسئولان کشوری و هر فرصتی که که مناسب این امر بود، تشکیل شرکت مستقل مس سونگون، اتمام طرح‌های نیمه تمام، مشکلات ورزشکاران، تیم‌ها و هیأت‌های ورزشی، حضور در بین اصحاب فرهنگ و هنر و شنیدن مشکلات فعالان این عرصه، توجه به دستفروشان و توصیه‌های لازم به مسئولان شهری برای مماشات با آنها، حضور در بین دانشجویان و خوابگاه‌های دانشجویی، پیگیری مداوم رفع مشکل آب شرب شهرهای استان به ویژه تبریز، تلاش برای موفقیت دیپلماسی خارجی دولت و ارتباط با کشورهای همسایه و حضور و اظهارنظرهای تأثیرگذار در مورد موضوعات ملی و فراملی از جمله ویژگی‌های این امام جمعه محبوب و به فرموده رهبر معظم انقلاب معتبر بود.

آیت الله سید محمد علی آل هاشم، نماینده ولی‌فقیه و امام جمعه تبریز و مالک رحمتی استاندار آذربایجان شرقی به همراه آیت الله سید ابراهیم رئیسی خادم‌الرضا (ع) و حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه، سردار سید مهدی موسوی فرمانده یگان حفاظت رئیس‌جمهور، سرهنگ خلبان سیدطاهر مصطفوی، سرهنگ کمک خلبان محسن دریانوش و سرگرد فنی بهروز قدیمی عصر یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ در مسیر بازگشت از مراسم افتتاح سد قیز قلعه‌سی به سمت شهر تبریز، در منطقه ورزقان استان آذربایجان شرقی در اثر سانحه هوایی همزمان با شب ولادت امام رئوف علی ابن موسی الرضا (ع) به مقام رفیع شهادت نائل شدند.

اخبار مرتبطجديدترين خبرها