رفتن به بالا

هر آنچه در تبریز و آذربایجان می‌گذرد…

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • چهارشنبه ۲ فروردین ۱۴۰۲
  • الأربعاء ۰ رمضان ۱۴۴۴
  • 2023 Wednesday 22 March

امام جمعه تبریز با بیان اینکه انقلاب اسلامی ایران زنده‌ترین انقلاب جهان است، گفت: انقلاب شکوهمند ایران را در سال ۱۳۵۷ با گذشت ۴۴ سال کماکان می‌توان زنده‌ترین انقلاب جهان دانست.

به گزارش تبریز گویا، حجت‌الاسلام والمسلمین سید محمدعلی آل‌هاشم ظهر امروز در خطبه‌های نماز جمعه این هفته تبریز با اشاره به فرا رسیدن دهه فجر، اظهار کرد: انقلاب شکوهمند ایران در سال ۵۷ با گذشت ۴۴ سال کماکان می‌توان زنده‌ترین انقلاب جهان دانست منبع معرفتی جدیدی برای مسلمانان و آزادگان جهان شد و کماکان به رغم گذر زمان و نشیب‌های مختلف الهام‌بخشی را حفظ کرده است.

وی ادامه داد: امروز جایگاه و پایگاه ایران در دل ملت‌های آزاده بسیار مستحکم است؛ امروز انقلاب اسلامی ایران در برابر ایستادگی در برابر ظلم‌ها به ملت‌های مظلوم جرأت داده است که نمونه‌اش کشورهای یمن و لبنان و فلسطین و سوریه و عراق است.

وی افزود: انقلاب اسلامی ایران یک مانع بزرگ در برابر زیادخواهی‌های جهان است و این هندسه فکری برای جهان شدن می‌باشد که به تعبیر مشاور اسبق رئیس جمهور آمریکا، تاریخ به پیچ بزرگی رسیده است که امامین انقلاب تابلوهای راهنمای آن را نصب کرده‌اند.

آل هاشم گفت: وجه بارز انقلاب‌ها و انقلاب ما مشخص است یعنی انقلاب ما در ابتدای پیدایش با آنها فرق داشت و آن فرق حضور و نقش‌آفرینی مردم است و مردم عامل اصلی موفقیت‌هاست؛ امام همواره به نقش مردم در ساخت‌های مختلف اعتقاد داشتند و این هنر بزرگ امامین انقلاب است.

آل هاشم یادآور شد: قطعاً دوران انقلاب در تبریز فراموش نمی‌شود و این حرکات مردمی که در سایه فرماندهی آیت‌الله قاضی طباطبایی هیچ وقت فراموش نمی‌شود.

امام جمعه تبریز اظهار کرد: در حمله فرد مسلح به سفارت جمهوری آذربایجان در تهران همه ادله و شواهد و از جمله اعترافات شخص مهاجم از شخصی بودن انگیزه این اقدام داشت اما حکایت استفاده از عبارات نادرست از جمله تروریستی و با برنامه‌ریزی شدن این حادثه توسط برخی مقاماتی که در کشور جمهوری آذربایجان مطرح کردند غیرقابل قبول است.

وی ادامه داد: ایران به دلیل اهمیت برای روابط دو کشور در بالاترین سطح واکنش نشان داد و از هیچ اقدامی اعم از تکریم دیپلمات کشته شده و کاهش آلام کارکنان سفارت فروگذار نشده است.

امام جمعه تبریز با بیان اینکه فرد مهاجم قبل از دست زدن به این حادثه چندین نوبت برای اطلاع از وضعیت همسرش به سفارت جمهوری آذربایجان در تهران مراجعه کرده است اما پاسخی به وی ارائه نشده است، افزود: حتی سفارت جمهوری آذربایجان به درخواست کتبی جمهوری اسلامی ایران هم مبنی بر وضعیت همسر این فرد واکنش نشان نداده است و همچنین از اقدام دولت جمهوری آذربایجان در ایجاد ممانعت برای بازگشت همسر فرد مهاجم به علت رفتار عصبی این فرد یاد می‌شود.

وی ادامه داد: اما متأسفانه واکنشی عجولانه توسط دولت جمهوری آذربایجان به حادثه حمله مسلحانه انجام گرفت که ابتدا باید تحقیقات انجام می‌گرفت ولی از سوی عالی‌ترین مقام این کشور موضع‌گیری‌هایی انجام شد و حتی شروع به جمع‌آوری سفارت خود کردند.

امام جمعه تبریز با تاکید بر اینکه ما برای چندمین بار عرض می‌کنیم که ملت شریف جمهوری آذربایجان در دل مردم ایران و مخصوصاً آذربایجان خودمان جا دارند، افزود: اینها از هم جداشدنی نیستند؛ دو ملت آذربایجان ایران و جمهوری آذربایجان از هم جدانشدنی نیست، امید است هر چه زودتر این دو ملت مسلمان همانند گذشته در کنار هم قرار گیرند.

نماینده ولی‌فقیه در استان در ادامه به پایان توهم براندازی اشاره کرد و گفت: این هفته شاهد اظهارات تأمل برانگیزی از سوی مقامات آمریکایی بعد از سه ماه از ایجاد آشوب و اغتشاشات که مشخصاً با مهندسی غربی‌ها انجام شده بود، بودیم؛ اما اکنون با اظهارات متفاوتی روبه‌رو هستیم که به عبارتی پایان توهم براندازی تلقی می‌شود.

وی ادامه داد: مسئول میز ایران در وزارت خارجه آمریکا در گفتگویی ضمن بازدانستن درهای مذاکره گفته است که دولت آمریکا به دنبال تغییر رژیم در ایران نیست و این یعنی شکست مفتضحانه پروژه براندازی؛ حال عمله‌ها و پول‌بگیران آمریکا از خود بپرسند از این آشوب‌ها چه می‌خواستند و چه شد؟

خطیب نماز جمعه تبریز به روز تاریخی ۱۹ بهمن اشاره کرد و در این خصوص گفت: حرکت شجاعانه نیروی هوایی در ۱۹ بهمن سال ۵۷ علیه رژیم شاهنشاهی و بیعت با امام عظیم شأن کمر طاغوت را شکاند حتی آن عکسی که روزنامه کیهان منتشر کردند را فتوشاپ دانستند و ادعا داشتند که ارتش نیست ولی وقتی دفتر امام رحمت‌الله این دیدار را تأیید کرد با شکست بزرگ روبه‌رو شدند.

نماینده ولی‌فقیه در استان توضیح داد: در اولین حمله به خاک ایران در اولین روز آغاز جنگ تحمیلی نیروی هوایی با چهار فروند اف ۴ از پایگاه بوشهر حمله خود را آغاز کرد و در اولین روز بعد از جنگ نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی در عملیات بزرگ انهدام نیروی نظامی دشمن با ۱۴۰ فروند هواپیما و فرودگاه و پایگاه‌های عراق را فرو پاشید.

وی یادآور شد: بارها شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی از خدمات ارتش در کمک‌رسانی به مدافعان حرم سخن گفته بودند زیرا ارتش جمهوری اسلامی ایران در مبارزه با داعش نقش بزرگی داشتند. امید است نیروهای مسلح هر روز بیشتر از قبل اتحاد خود را نشان دهند.

آل‌هاشم با اشاره به زلزله در شرایطی که پس لرزه‌ها در شهرستان خوی به چالش تبدیل شده و امکان اسکان در مکان سرپوشیده را سلب کرده است، گفت: الان مهم‌ترین اقدام ایجاد اسکان موقت و سرپناه موقتی است.

وی با تشکر و قدردانی از تمام دستگاه‌های امدادی و بسیج و گروه مردم گفت: آفرین به مردم استان آذربایجان‌شرقی که سنگ تمام گذاشتند، اما برای تثبیت شرایط ایمن باید گام‌های بزرگی برداشته شود.

امام جمعه تبریز خاطرنشان کرد: از مردم و هیأت‌های حسینی و گروه‌های جهادی و خیران تشکر می‌کنم ولی باید کمک‌های مردمی ادامه داشته شود البته به صورت متمرکز.

اخبار مرتبطجديدترين خبرها