رفتن به بالا

هر آنچه در تبریز و آذربایجان می‌گذرد…

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲
  • الجمعة ۲۵ جماد أول ۱۴۴۵
  • 2023 Friday 8 December

آیت الله جعفر سبحانی در پیام تصویری به کنگره بزرگداشت علامه طباطبائی تبریزی، یادآوری کرد: این عالم و فقیه و مفسر بزرگ جهان اسلام، مسایل فلسفی را در حوزه علمیه اشاعه داد که تا پیش از او چندان به موضوع فلسفه در حوزه ها توجه نمی شد.

به گزارش تبریزگویا، ایشان در این پیام با بیان اینکه علامه طباطبائی از شخصیت های نادرالوجود است که به ندرت حوزه ها و مجامع علمی، صاحب چنین افرادی می شود، اظهار کرد: این مرد بزرگ و علامه جامع الاطراف در ترویج علم کمال نهایت تلاش و تاثیرگذاری در جهان اسلامی و به خصوص تشیع را داشت.

وی با بیان اینکه علامه طباطبائی کسی بود که کار یک امت را انجام داد، با اشاره به آیات قرآنی، افزود: چنین افرادی در کلام الهی بارها مورد تمجید و تحسین قرار گرفته اند که در عالم بشریت افرادی پیدا می شوند که کار یک نفر نه بلکه یک امت و جامعه را به انجام می رسانند و علامه بزرگوار از مصادیق این آیات الهی است.

آیت الله سبحانی ادامه داد: علامه طباطبائی به ظاهر یک فرد بود اما آثارش و برکاتش برای ایم امت اثرگذار بود به گونه ای که بارها از اشخاص مختلف تکریم ایشان از سوی آیت الله بروجردی شنیده شده و سندیت دارد.

وی تفسیرالمیزان را یکی از آثار ماندگار و بسیار بدیع در جهان اسلام معرفی کرد که علامه مشکلات برخی از آیات را با آیات دیگر کلام خدا رفع کرده و بسیاری از روایات را با استفاده از همین آیات قرآنی مستند ساخته است که اقدامی بسیار سخت، پیچیده و بسیار طاقت فرسا است.

آیت الله سبحانی با اشاره به ویژگی های شخصیتی علامه طباطبائی، گفت: بی آلایشی و ساده زیستی از خصوصیات بسیار بارز ایشان بودو علامه کسی بود که خود را نشان نمی داد به گونه ای که در یکی از محافل ایشان را با علمای دیگر اشتباه گرفتند.

وی درآوردن علم فلسفه در حوزه های علمیه از حالت بغرنج به حالت ملموس را یکی از مهمترین اقدامات علامه طباطبائی در عصر حاضر بیان و اضافه کرد: او مسایل بسیار پیچیده فلسفی، تفسیری و عرفانی را به شکل بسیار ساده بیان می کرد و با عبارات بسیار کوتاه مفاهیم عالی را تفسیر کرده و توضیح می دادند.

آیت الله سبحانی، تطبیق مسایل روایی با آیات قرآنی را از دیگر ویژگی های علمی ممتاز علامه طباطبائی برشمرد و یادآور شد: ایشان قلم فارسی و مقاله نویسی را به حوزه های علمیه تسری و توسعه داد.

اخبار مرتبطجديدترين خبرها