رفتن به بالا

هر آنچه در تبریز و آذربایجان می‌گذرد…

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • چهارشنبه ۲ فروردین ۱۴۰۲
  • الأربعاء ۰ رمضان ۱۴۴۴
  • 2023 Wednesday 22 March

ادامه کمبود انسولین‌های قلمی، در داروخانه‌های تبریز باعث ناراحتی بیماران شده تا جایی که بیماران مبتلا به دیابت با شرایط نامطلوبی دست به گریبان هستند.

تبریزگویا، کمبود انسولین در تبریز بار دیگر تکرار شده تا جایی که بیماران مبتلا به دیابت، میان نبودن‌ها و نیاز مبرم به انسولین سردرگم شده و ساعت‌ها به دنبال این دارو در سطح شهر پرسه می‌زنند.

۴ ماه پیش نیز داروی انسولین، در داروخانه‌های تبریز یافت نمی‌شد و نظر بر این بود که سهمیه بندی انسولین و مشخص شدن سهمیه بر اساس مصرف هر بیمار توسط سیستم‌های سازمان بیمه‌گر، انسولین را با کمبود در بازار مواجه کرده است و اکنون نیز بار دیگر این کمبود در داروخانه‌های تبریز تکرار شده است.

در همین روزها کمبود انسولین و ادامه دار بودن آن در بازار، چندان مشخص نبوده و بستگی به میزان واردات داشت؛ اما در این میان صحبت از این بود که انسولین‌های تولید داخل به حد کافی در بازار وجود دارد و تلاش بر این خواهد بود که این وضعیت ساماندهی شده تا انسولین به دست تمام بیماران برسد.

حالا داستان تکراری یکی بود یکی نبود انسولین در داروخانه‌های تبریز، دست بیماران را از انسولین کوتاه کرده است؛ با سر زدن به چند داروخانه در شهر تبریز، این موضوع کاملاً حس می‌شود.

داروخانه اول در مسیر خیابان ارتش تبریز

متأسفانه انسولین خارجی و ایرانی در حال حاضر نداریم؛ ورود انسولین خارجی فعلاً با محدودیت روبرو شده و پیدا کردن آن خیلی سخت شده است.

در صورت توزیع به داروخانه‌ها نیز تنها از طریق سامانه تی تک به دست بیماران می‌رسد ولی در حال حاضر چند ماهی است که داروی انسولین به ویژه قلمی با کمبود مواجه شده است.

داروخانه دوم در مسیر خیابان پاستور تبریز

در حال حاضر انسولین خارجی نداریم و تنها چند انسولین c70 موجودی داریم و فعلاً منتظر هستیم تا انسولین قلمی خارجی به داروخانه توزیع کنند.

بیماران بیشتر خواهان انسولین قلمی خارجی هستند و کمتر به سراغ انسولین‌های ایرانی می‌روند.

داروخانه سوم در مسیر خیابان آبرسان تبریز

انسولین نوورپید داریم اما انسولین ایرانی فعلاً نداریم؛ با اینکه بیماران مبتلا به دیابت خواهان انسولین قلمی هستند اما برخی از بیماران در صورت نبود انسولین خارجی مجبور می‌شوند تا انسولین تولید داخل بخرند.

روبرو شدن با نبود و کمبود یک داروی حیاتی برای بیماران مبتلا به دیابت، واقعیت تلخی است که با زیر پا گذاشتن اکثر داروخانه‌های موجود در سطح تبریز روبرو شدیم اما همین چند ماه اخیر در گیر و دار کمبود انسولین، برای توزیع عادلانه انسولین میان بیماران، سامانه‌ای توسط سازمان غذا و دارو راه اندازی شد تا توزیع انسولین بر اساس کد ملی بیماران صورت بگیرد.

ثبت انسولین‌ها در سامانه تی تک

حالا مدتی است که سامانه تی تک برای توزیع عادلانه انسولین میان بیماران راه اندازی شده است که در این رابطه معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی تبریز در گفت و گو با خبرنگار مهر گفت: در طی چند ماه گذشته سامانه تی تک در راستای جلوگیری از سو استفاده و خارج شدن داروی انسولین از تعرفه، راه اندازی شده است و داروخانه‌ها مؤظف هستند توزیع انسولین‌های قلمی به بیماران را در این سامانه ثبت کنند.

در طی چند ماه گذشته سامانه تی تک در راستای جلوگیری از سو استفاده و خارج شدن داروی انسولین از تعرفه، راه اندازی شده است

حسن آقاجانی با اشاره به لزوم ثبت انسولین در سامانه تی تک افزود: داروی انسولین نباید بدون نسخه و به صورت آزاد به فروش برسد.

در تولید انسولین داخلی مشکلی نداریم

وی به عدم وجود مشکل در تولید انسولین داخلی اشاره کرده و گفت: در حال حاضر کارخانه تولید انسولین وجود دارد اما بیماران مبتلا به دیابت و پزشکان به تجویز انسولین‌های قلمی خارجی و مصرف آن عادت کرده‌اند.

آقاجانی علت کمبود انسولین‌های قلمی خارجی را محدودیت در ورود این انسولین‌ها اعلام کرده و افزود: بنابر مصوبه وزارت بهداشت، دارویی که تولید داخل دارد را نمی‌توان بیش از ۵ الی ۱۰ درصد مور نیاز وارد کشور کرد.

به گفته معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی تبریز، تجویز انسولین‌های خارجی قلمی توسط پزشکان، موجب کمبود انسولین می‌شود.

بنابر مصوبه وزارت بهداشت حق ندارد دارویی که تولید داخل دارد را بیش از ۵ الی ۱۰ درصد مور نیاز وارد کشور کند

وی ادامه داد: برای انسولین‌های قلمی سهمیه تعیین شده است و همین موضوع، دستور العمل وزارت بهداشت بوده و حتی سازمان بیمه نیز، بیش از مصرف یک ماهه انسولین را تأیید نمی‌کند.

آقاجانی در پایان گفت: در حال حاضر انسولین تولید داخل c 70 و رگولار تولید شده و چون به شکل کارتریج می‌باشد بیماران می‌توانند مانند انسولین قلمی تزریق کنند.

دوباره انسولین قلمی کمیاب شد

صدیقه ساسانی یکی از بیماران مبتلا به دیابت است که در گفت و گو با خبرنگار مهر گفت: ۱۰ سالی می‌شود به بیماری دیابت مبتلا هستم و از اولین روز ابتلاء از انسولین‌های قلمی استفاده می‌کنم اما حالا چند ماهی است که خبری از این انسولین‌های قلمی نیست.

وی ادامه داد: حالا چند ماهی است که بدترین شرایط را تحمل می‌کنیم و از شنیدن کمبود و نبود دارویی که اگر تزریق نکنیم جانمان به خطر می‌افتد خسته شده‌ایم.

ساسانی افزود: عادت به استفاده از انسولین‌های قلمی دارم چرا که تزریق آنها راحت‌تر انجام می‌گیرد اما زمانی که انسولین قلمی پیدا نمی‌شود به ناچار از انسولین‌های ایرانی استفاده می‌کنم.

حال بیماران دیابتی خوب نیست

وی در پایان گفت: واقعاً شرایط تمام بیماران مبتلا به دیابت خوب نیست و باید فکری اساسی برای رفع این مشکل اندیشیده شود؛ باور شیوع ویروس کرونا و نبود انسولین خطرات جدی هستند که ما را تهدید می‌کنند.

واقعیت تلخ کمبود و نبود انسولین بار دیگر تکرار شده و بیماران مبتلا به دیابت را با مشکلات زیادی روبرو کرده است؛ این مشکل چند ماهی است که گریبان‌گیر بیماران مبتلا به دیابت شده و تاکنون اقدام مؤثر برای رفع این مشکل انجام نگرفته است. داروی انسولین یک داروی حیاتی برای این بیماران است اما با چنین وضعیتی مشخص نیست نبود انسولین تا چه زمانی ادامه خواهد دار خواهد بود.

اخبار مرتبط

نظراتجديدترين خبرها